Funkcjonariusze SOP zapewnili bezpieczeństwo osobom ochranianym w trakcie Marszu Żywych w Oświęcimiu
Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Pan Andrzej Duda i Prezydent Izraela, Pan Isaac Hercog oraz 80. ocalałych z Holokaustu poprowadzili Marsz Żywych, który odbył się 24 kwietnia 2025 roku. W tym roku udział wzięło kilka tysięcy osób, głównie młodych Żydów oraz grupa polskich nastolatków, którzy pokonali w milczeniu tzw. Drogę Śmierci, czyli trzykilometrowy odcinek z Auschwitz I, spod bramy z napisem „Arbeit macht frei” do Auschwitz II-Birkenau. Ceremonia zakończyła się złożeniem hołdu pomordowanym pod „Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu”.
Przed funkcjonariuszami Służby Ochrony Państwa stało zadanie zapewnienia bezpieczeństwa osobom ochranianym w trakcie tak podniosłego wydarzenia. Skuteczne i sprawne planowanie przez ostatnie miesiące, organizowanie i realizacja zabezpieczenia pozwoliły, przy współpracy z innymi służbami, przedstawicielami administracji rządowej, pracownikami Muzeum Auschwitz-Birkenau, zapewnić bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. Funkcjonariusze SOP jak zawsze wykazali się pełnym profesjonalizmem i zaangażowaniem.
Marsz Żywych to coroczne wydarzenie upamiętniające ofiary Holokaustu. Zapoczątkowany został w 1988 roku jako symboliczna odpowiedź na tragiczne marsze śmierci pod koniec II wojny światowej, kiedy Niemcy ewakuowali więźniów obozów w głąb III Rzeszy. Marsz Żywych pomiędzy byłymi obozami Auschwitz I i Auschwitz II Birkenau jest kumulacją akcji edukacyjnej, skierowanej głównie do uczniów żydowskich szkół średnich. Kilkanaście dni przed marszem w Oświęcimiu, Żydzi z różnych krajów świata, odwiedzają w Polsce miejsca zagłady swoich przodków, utworzonych przez Niemców podczas II wojny światowej. Uroczystość tradycyjnie przypada w Dniu Pamięci o Zagładzie (Jom ha-Szoa).