Komendant Służby Ochrony Państwa uczestniczył w uroczystych obchodach 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Warszawie
13 kwietnia 2025 roku, w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, w Warszawie oddano hołd blisko 22 tys. Polaków pomordowanych 85 lat temu przez NKWD.
O godzinie 10.00 Biskup Polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz przewodniczył mszy świętej odprawionej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w intencji pomordowanych w Katyniu i ich rodzin.
W południe odbyły się główne uroczystości w Muzeum Katyńskim gdzie goście uczestniczyli w Apelu Pamięci, wspólnej modlitwie, a następnie w ceremonii złożenia wieńców w Epitafium Katyńskim.
W wydarzeniu wzięli udział Premier Donald Tusk, Szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka, parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji społecznych i kombatanckich.
Służbę Ochrony Państwa reprezentował Komendant gen. bryg. SOP Radosław Jaworski.
Funkcjonariusze SOP zabezpieczyli udział osób ochranianych w wydarzeniu w Muzeum Katyńskim. Skuteczne planowanie, organizowanie i realizacja zabezpieczenia pozwoliły, przy współpracy z innymi służbami oraz przedstawicielami administracji rządowej zapewnić bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. Funkcjonariusze SOP jak zawsze wykazali się pełnym profesjonalizmem i zaangażowaniem realizując swoje zadania.
W kwietniu i maju 1940 r. funkcjonariusze NKWD wymordowali blisko 22 tys. polskich jeńców wojennych i więźniów. Dnia 13 kwietnia 1943 r. Radio Berlin podało informację o odnalezieniu w Kozich Górach na terenie Lasu Katyńskiego ciał polskich oficerów zamordowanych przez bolszewików. Sowieckie Biuro Informacyjne ogłosiło komunikat oskarżający o ten mord Niemców.
Decyzję o rozstrzelaniach podjęło 5 marca 1940 r. Biuro Polityczne Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików), na którego czele stał Józef Stalin. Projekt decyzji złożył na piśmie szef NKWD Ławrientij Beria. W egzekucjach wiosną 1940 r., których dokonał sowiecki aparat terroru, zginęło wielu przedstawicieli polskiej elity intelektualnej i społecznej. Oprócz zawodowych wojskowych i policjantów dużą część jeńców wziętych do niewoli w trakcie kampanii wrześniowej 1939 r. tworzyli oficerowie rezerwy – w życiu cywilnym wykonujący na ogół zawody wymagające wyższego wykształcenia. Wśród ofiar zbrodni katyńskiej byli m.in.: dowódcy wojskowi, politycy, duchowni różnych wyznań, naukowcy i literaci.
14 listopada 2007 r. uchwałą Sejmu RP 13 kwietnia został ustanowiony Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Sejm RP ustanowił rok 2025 Rokiem Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni i innych miejsc. W ten sposób przypomina ich jako żywe postaci reprezentujące wolną Polskę – suwerenne, dumne państwo.