Bieg ku pamięci funkcjonariuszy BOR/SOP „Urodziny Janosika” pod patronatem Komendanta Służby Ochrony Państwa

Bieg ku pamięci funkcjonariuszy BOR/SOP „Urodziny Janosika” to cykliczne wydarzenie sportowe na dystansie 5 kilometrów, organizowane w hołdzie dla kapitana Pawła Janeczka, który zginał w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w 2010 r.. „Janosik” był funkcjonariuszem Biura Ochrony Rządu, Szefem Ochrony Prezydenta RP,  Pana Lecha Kaczyńskiego.

Inicjatywa organizacji takiego wydarzenia powstała dzięki gronu przyjaciół kpt. Pawła Janeczka „Janosika”, który był stałym uczestnikiem biegów i maratonów organizowanych przez Fundację Maraton Warszawski. Odbywał się na terenie Parku Skaryszewskiego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie od 2011 r. Nazwa biegu nawiązuje do jego rocznicy urodzin przypadającej na 16 kwietnia.

W tym roku Komendant Służby Ochrony Państwa  gen. bryg. SOP Radosław Jaworski, objął honorowym patronatem bieg, który po raz pierwszy odbył się na terenie naszej formacji przy ul. Podchorążych 38 i Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

Komendant SOP wraz z rodzinami poległych funkcjonariuszy oraz uczestnikami biegu złożył wieniec i zapalił znicze pod obeliskiem upamiętniającym oficerów BOR, którzy stracili życie służąc Ojczyźnie. Na obelisku zostały uwiecznione nazwiska funkcjonariuszy, którzy oddali życie:

  • PPOR. BARTOSZ ORZECHOWSKI - zginął 3 października 2007 roku w Iraku podczas zamachu na konwój, zabezpieczając Ambasadora RP, Pana Edwarda Pietrzyka,

  • funkcjonariusze którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w 2010 r.:

płk Jarosław Florczak,
mjr Dariusz Michałowski,
kpt. Paweł Janeczek,
por. Piotr Nosek,
ppor. Agnieszka Pogródka-Węcławek,
ppor. Artur Francuz,
ppor. Paweł Krajewski,
ppor. Jacek Surówka,
ppor. Marek Uleryk.

W tym dniu uczciliśmy również pamięć funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Szczecinem 28 lutego 1973 r. Byli to:

MJR MIECZYSŁAW SZUMOWSKI,

PPOR. WŁODZIMIERZ WULKIEWICZ,

PLUT. MIKOŁAJ TOMALA.

Dla Służby Ochrony Państwa to rok wyjątkowy, szczególnie dlatego, że obchodzimy stulecie istnienia formacji ochronnych zapewniających bezpieczeństwo osobom zajmującym najwyższe stanowiska w naszym państwie. Przez te lata, zostały poniesione tez ofiary, funkcjonariusze oddali swe życie w służbie Ojczyźnie, będąc wiernym do końca rocie ślubowania.

W swoim przemówieniu do uczestników biegu oraz rodzin Komendant Służby Ochrony Państwa podkreślił wyjątkowość przedsięwzięcia mającego na celu upamiętnienie kpt. Pawła Janeczka, który zginał w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Podkreślił, że jego pasją były tez sporty walki, nie tylko bieganie. Legitymował się wszechstronnym wyszkoleniem specjalistycznym,  w tym również spadochronowym. Jako jeden z pierwszych funkcjonariuszy BOR, został skierowany do zadań służbowych w strefie działań wojennych na terenie Iraku. Jako adiutant w grupie ochronnej Prezydenta RP, Pana Lecha Kaczyńskiego towarzyszył mu nieodłącznie do ich śmierci. Komendant SOP podkreślił, że uczestnictwo w dzisiejszym biegu to wyraz szacunku wobec naszego kolegi oraz symbol uczczenia pamięci tych, którzy zawsze pozostaną obecni w nas i w życiu naszej formacji.

W biegu wzięło udział 146 zawodników i zawodniczek nie tylko ze Służby Ochrony Państwa, ale też z Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Żołnierzy Wojska Polskiego oraz emerytowani funkcjonariusze i żołnierze. Rywalizacja była zacięta i stała na bardzo wysokim poziomie, jednocześnie przebiegła w miłej, przyjacielskiej atmosferze.

Klasyfikacja generalna w kategorii kobiet:

1. Natalia Kowalska  z czasem 24 m 01 s

2. Monika Kalbarczyk z czasem 26 m 46 s

3. Inga Karwala z czasem 28 m 41s

Klasyfikacja generalna w kategorii mężczyzn:

1. Artur Kamiński z czasem 18 m 21 s

2. Rafał Pająk z czasem 18 m 38 s

3. Adam Stadnik z czasem 19 m 57 s.

 

Dziękujemy wszystkim za przybycie, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

do góry