Funkcjonariusze SOP na ćwiczeniach „Alert MCI-Sanok 2023. Współdziałanie służb mundurowych i cywilnych w zdarzeniu masowym”

W Zagórzu oraz Solinie odbyły się ćwiczenia symulacyjne pod nazwą „Alert MCI-Sanok 2023. Współdziałanie służb mundurowych i cywilnych w zdarzeniu masowym” w ramach doskonalenia współpracy między służbami w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej o charakterze terrorystycznym. Symulacje obejmowały m.in. podłożenie ładunku wybuchowego na torowisku, po którym poruszał się pociąg z osoba ochranianą, a także wtargniecie uzbrojonych napastników do budynku oraz jego zajęcie.

Wraz z funkcjonariuszami Służby Ochrony Państwa w ćwiczeniach uczestniczyli także przedstawiciele Policji, jednostki systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, jednostki Straży Pożarnej, Straży Ochrony Kolei, bieszczadzkiego WOPR-u, Państwowej Straży Rybackiej, Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR, Służby Więziennej oraz jednostki służb specjalnych.

Szkolenie miało na celu przygotować służby do rozpoznawania zagrożeń, dokonywania analizy sił i środków niezbędnych do reagowania w sytuacjach kryzysowych, jak również wypracowania wspólnych procedur na wypadek wystąpienia aktów terroru i im zapobiegania.

 

do góry