11. rocznica katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem

„Kiedyś byli bardzo blisko nas, a dziś pozostało po nich szczególne wspomnienie…”

Dziś mija 11. rocznica katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie rządowego samolotu specjalnego TU - 154M na lotnisku wojskowym w Smoleńsku, wykonując swoje obowiązki, tragiczną śmierć poniosło 96 osób, w tym 9 funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu.

płk Jarosław Florczak, ps. „Florek”, pełnił służbę w Biurze Ochrony Rządu od 21 lat. Odpowiadał za bezpieczeństwo Prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego. Otrzymywał w trakcie służby liczne nagrody i wyróżnienia, w tym odznaczenia tj.: Brązowy Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” oraz Brązowy Krzyż Zasługi. Był stanowczy, konsekwentny, sprawiedliwy i lubiany przez współpracowników. Dyplomowany oficer, profesjonalista w pracy i wspaniały przyjaciel. Sportowiec i pasjonat siatkówki. Pozostawił żonę i córkę.

mjr Dariusz Michałowski, ps. „Moskwa”, pełnił służbę w Biurze Ochrony Rządu od 16 lat. W trakcie służby został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi. Pasjonat sportu i zagorzały maratończyk, trenował wschodnie sztuki walki.

kpt. Paweł Janeczek, ps. „Janosik”, pełnił służbę w Biurze Ochrony Rządu przez 17 lat. Odpowiadał za bezpieczeństwo Prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego. Uważany przez współpracowników za profesjonalistę, który doskonale sprawdzał się w swoim zawodzie. Pozostawił żonę i syna.

ppor. Agnieszka Pogródka - Węcławek, wielokrotnie wyróżniana i nagradzana. Pełniła służbę w Biurze Ochrony Rządu przez 8 lat. Pozostawiła męża.

ppor. Artur Francuz, ps. „Hiszpan”, pełnił służbę w Biurze Ochrony Rządu przez 18 lat. Pasjonował się historią z okresu II wojny światowej. Był dumny z tego, że mógł ochraniać ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie, którego darzył wielkim szacunkiem. Uważany przez przełożonych i współpracowników za profesjonalistę, który wzorowo wypełniał swoją służbę. Pozostawił żonę i dwoje dzieci.

ppor. Paweł Krajewski, ps. „Krajan”, pełnił służbę w Biurze Ochrony Rządu przez 14 lat. Od 2005 roku obowiązki służbowe wykonywał w grupie chroniącej Prezydenta RP. Był instruktorem Chorągwi Mazowieckiej Hufca ZHP Przasnysz. Pozostawił żonę i dwoje dzieci.

por. Piotr Nosek, ps. „Nochal”, w trakcie służby otrzymywał liczne nagrody i wyróżnienia. Fascynował się sztukami walki i sportami obronnymi. Jeździł na zawody strzeleckie w całej Polsce, był doskonałym strzelcem. Pozostawił żonę i dziecko.

ppor. Jacek Surówka, ps. „Płetwa”, pełnił służbę w Biurze Ochrony Rządu od 9 lat. Otwarty na drugiego człowieka. Pomagał niepełnosprawnym i potrzebującym dzieciom, udzielał się w Polskim Czerwonym Krzyżu oraz Centrum Rehabilitacji, Edukacji i Opieki Towarzystwa Pomocy Dzieciom w Helenowie.

ppor. Marek Uleryk, ps. „Ulek”, pełnił służbę w Biurze Ochrony Rządu od 12 lat. Przełożeni darzyli go ogromnym uznaniem, pełnił służbę w ochronie osobistej Małżonki Prezydenta RP, Pani Marii Kaczyńskiej. Prawdziwy sportowiec i pasjonat sportów ekstremalnych, był instruktorem spadochroniarstwa. Dwukrotnie zdobył tytuł mistrza Polski w wojskowym wieloboju spadochronowym.

Cześć Ich Pamięci!

do góry