Święto Służby Ochrony Państwa

12 czerwca to szczególny dzień dla wszystkich funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Służy Ochrony Państwa. Dziś, po raz pierwszy obchodziliśmy Święto nowo powstałej formacji.

Obchody Święta SOP rozpoczęły się od złożenia wieńca przez Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosława Zielińskiego oraz Komendanta SOP gen.  bryg. SOP dr. Tomasza Miłkowskiego przed obeliskiem upamiętniającym tragicznie zmarłych na służbie funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu. Znicz przy obelisku zapaliły rodziny funkcjonariuszy, którzy stracili życie w katastrofie smoleńskiej.

Kolejnym punktem uroczystości było otwarcie Sali Tradycji Służby Ochrony Państwa znajdującej się w budynku głównym formacji przez Wiceministra Jarosława Zielińskiego oraz Komendanta SOP. Sala Tradycji to miejsce, gdzie oddajemy cześć tradycji i zasługom naszych poprzedników, gdyż historię warto uobecniać i o niej pamiętać.

Główne uroczystości z okazji Święta SOP odbyły się na Dziedzińcu Belwederu. Udział w nich wzięli m. in. Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, szef gabinetu politycznego Prezesa Rady Ministrów minister Marek Suski, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński, Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Podczas uroczystości został nadany formacji sztandar. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazując go Komendantowi SOP powiedziałem, że „wręcza go jako symbol najwyższego uznania, godności i dumy. I ma nadzieję, że właśnie tak wszyscy funkcjonariusze SOP będą do niego i do swojej codziennej służby podchodzili – z dumą i godnością”.

Uroczystości związane ze świętem Służby Ochrony Państwa były również okazją do nagrodzenia funkcjonariuszy SOP. Dziś na dziedzińcu Belwederu 8 z nich odebrało z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy srebrne i brązowe medale „Za długoletnią Służbę”. 41 funkcjonariuszy zostało mianowanych na wyższe stopnie służbowe, zaś 28 nowo przyjętych złożyło ślubowanie. 

Prezydent RP Andrzej Duda, Minister Spraw Wewnętrznych i Administarcji Joachim Brudziński oraz Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński w swoich przemówieniach podziękowali wszystkim funkcjonariuszem SOP za trudną i odpowiedzialną służbę.

do góry